Strona główna Australia Mieszkanie za darmo
– poradnik cwaniaka

Mieszkanie za darmo
– poradnik cwaniaka

by Paula

Czyli o tym jak znaleźć mieszkanie za darmo w Australii. Od 3 tygodni zapłaciliśmy za 6 noclegów i zamierzamy na tym poprzestać. Wynajęliśmy pokój za Airbnb, który był tani i blisko pracy Ł., ale darmowe noclegi mamy zapewnione póki co do początku sierpnia (od 22.05).

Jak znaleźć mieszkanie za darmo?

Jest na to kilka sposobów i kilka portali, jakie umożliwiają niepłacenie za mieszkanie. Do tej pory sprawdzilliśmy wszystkie i zawsze działały doskonale. Należy dodać, że nocleg w Perth to wydatek min. 40$ za noc (na Airbnb) albo ok. 200-300$ za podwójny pokój za tydzień plus kaucja wysokości 2-4 tygodni (wynajmem z Gumtree).

Żeby jednak ominąć powyższe koszty należy zarejestrować się na poniższych portalach i uzupełnić profile. Czasem możliwe jest łączenie profili, dzięki czemu jako para mniej płacimy za dostęp do danych użytkowników, którzy domy posiadają.

Couchsurfing – serwis, z którego można korzystać na całym świecie bez ograniczeń, bardzo duży wybór ludzi, dokładnie wypełnione profile, ludzie wymieniają się kanapami, więc dobrze widziane jest posiadanie i udostępnianie również swojej, co w naszej sytuacji nie jest do końca możliwe. Nie jest to warunek konieczny i można spokojnie podróżować bez oferowania miejsca u siebie.

Servas – organizacja, która powstała po wojnie w celu podtrzymywania pokoju na świecie przez wymianę kulturową. Społeczność Servasu jest w Australii bardzo rozwinięta. Servas to offline’owa wersja couchsurfingu. Po zarejestrowaniu się do organizacji można otrzymać listę w PDF z członkami, którzy mogą nas przyjąć w kraju, do którego się wybieramy. Często są to tylko numery telefonów, jako że pokolenie powojenne, nie zawsze obsługuje technologie.

Workaway – serwis, który łączy wolontariuszy z osobami oferującymi mieszkanie, czasem też wyżywienie. Wolontariat to często są 2-5 h dziennie. Najczęściej dotyczą życia codziennego jak sprzątanie czy opakowanie się dzieckiem. Nasz wolontariat dotyczył tego, że M. straciła prawo jazdy i potrzebowała żeby Ł. woził ją na lekcje jogi, ponadto przygotowaliśmy jej stronę szkoły jogi, posprzątaliśmy dom i ogródek. Dzięki temu mogliśmy u niej mieszkać i korzystać z samochodu.

All Pet Sitting – to opieka na zwierzakami zostawionymi w domu z okazji urlopu właścicieli. Organizacja znowu działa trochę offlinowo, więc trzeba się pokusić o pojechanie do biura na rozmowę, na której trzeba udowodnić, że się jest normalnym.

Aussie House Sitters – jak wyżej, z tą różnicą, że nie musi tak być zwierzaka, a może być po prostu dom do opieki i ogródek do podlania.

Całe zestawienie znajduje się poniżej jako, że każda z opcji ma swoje plusy i minusy lepiej wcześniej rozpatrzyć je pod kątem własnych możliwości.

Serwis

Couch surfing Servas Workaway AllPetSitters AussieHouseSitters
Przyjmujący Młodzi chcący poimprezować Starsi potrzebujący towarzystwa Potrzebujący pomocy i twojego czasu Nawet ich nie widzisz bo siedzisz z ich psem Nawet ich nie widzisz bo siedzisz z ich psem (ogródkiem)
Czas spędzony w domu Max 3 dni Min. 3 dni Ok. 1 tydzień Między 1 – 4 tyg do 2 miesięcy Między 1 – 4 tyg do 2 miesięcy
Koszt Free Wpisowe – 100 zł za rok 38 USD za parę za rok Depozyt zwrotny 450 AUD za parę(300$ za osobę) 65 AUD za parę
Skąd można załatwić członkostwo Wszędzie – online Tylko będąc w Polsce – potrzeba spotkania z lokalnym koordynatorem i referencji od innego członka Wszędzie – online Tylko będąc w Australii – potrzeba spotkania i rozmowy ok. 1h o szczegółach twojego życia (czy pracujesz, gdzie, ile godzin. Niektórzy właściciele np. chcą emerytów, żeby byli non stop ze zwierzęciem) Wszędzie – online
Referencje Zamieszane na Twoim profilu, przez osoby, w którymi masz kontakt Potrzebne, żeby zapisać się do organizacji – zapisy z polecenia Miejsce na serwisie jest, ale opinii o użytkownikach brak Wymagane nr tel do osób, które mogą potwierdzić w Australii, że jesteś ok, orzeczenie policyjne o braku przeszłości kryminalnej – koszt 60$ (albo wiza o pracę) Nie są wymagane, ale mile widziane
Czas oczekiwania na odpowiedź Różny, ale to widać na profilu, jak szybko dana osoba odpowiada Trochę dłuższa – nie zawsze regularnie sprawdzają pocztę Ok. 1-2 dni Długa procedura przydzielania domu – kontakt z właścicielami jest po stronie organizacji W ciągu 1 dnia
Plusy
  • Dużo ludzi
  • Duża szansa znalezienia
  • Zaangażowani ludzie, którzy chcą pokazać ci wszystko
  • Strasi ludzie, większe doświadczenie
  • Łatwo znaleźć
  • Bardzo duże zapotrzebowanie na wolontariuszy
  • Duże zapotrzebowanie
  • Nie trzeba się martwić bo organizacja załatwia wszystko
  • Łatwy kontakt
  • Prosta procedura
  • Niski koszt za długoterminowy nocleg
Minusy
  • Brak czasu na swoje rzeczy
  • Krótki czas mieszkania
  • Starsi ludzie

(dla nas to był +)

  • Brak czasu na swoje rzeczy
  • Czasem jest to regularna praca na farmie
  • Długa procedura
  • Niebezpośredni kontakt z właścicielami
  • Papierologia
  • Niewiele ofert
  • Nieufność właścicieli

Jak widać opcji jest wiele, trzeba jednak wykazać się szaleńczym zaufaniem do ludzi, co w sumie działa w 2 strony.

Dodatkowo Australijczycy wszyscy jak jeden mąż mieszkają w parterowych domach. Każdy z nich ma min. 100 m kw a w tym 3 sypialnie i 2 łazienki. Są więc zawsze chętni do pomocy i 2 dodatkowe osoby w domu nie robią im zbyt dużego problemu. Warto więc opowiadać głośno i wszędzie czego się potrzebuje i zawsze ktoś kogoś zna, kto może pomóc. Sami mamy opcję „zapasową” w postaci dziewczyny, która jak usłyszała od nas o couchsurfingu krzyknęła „A po co wam couch, jak ja mam cały wolny pokój dla was”. Tak więc polecamy opowiadać o swoich problemach życiowych, a nóż ktoś inny umie je rozwiązać.

Ostatnią ciekawą propozycją jaka nas ostatnio dotknęła (darmowy nocleg połączonym z biznesem) jest wynajęcie domu (mieliśmy taką możliwość za 410$ tygodniowo za 4 sypialnie) i podnajmowanie na Airbnb pokojów. Nie wiemy do końca czy to legalne czy nie, ale mamy darmowe noclegi na tak długi czas, że nie decydujemy się na takie angażujące przedsięwzięcie.

Też fajne do przeczytania:

6 komentarzy

Pan pisarz 2015-06-08 - 22:28

Cześć, fajny wpis. Jakiś czas nie czytałem tak ciekawego tekstu

Reply
paula 2015-06-10 - 05:42

Bardzo dziękuję 🙂 mam nadzieję, że będzie przydatny.

Reply
Bjuty 2015-11-02 - 13:07

Ale rzeczowo to spisałaś – widać, że macie już duże doświadczenie. Fajnie wiedzieć, że chcieć to móc 😀 Myślę, że wrócicie jako bardzo ogarnięci i przedsiębiorczy ludzie, którzy niczego się nie boją 🙂 albo może powinnam napisać “jeszcze bardziej” 😛

Reply
Paula 2015-11-03 - 02:48

hahahahaha dzieki Bjuty robim co możem. Najmilsze jest w tym to, że już znamy osoby, którym ten wpis pomógł i skorzystały z jednej z opcji.

Reply
Monika 2016-05-31 - 07:03

Szukałam właśnie podobnego poradnika! Dzięki niemu można sporo oszczędzić, nawet na tygodniowych wakacjach.

Reply
Paula 2016-06-01 - 08:34

Bardzo się Ciesze Monika, że mogliśmy pomóc 🙂 Udanych wakacji

Reply

Podziel się i zostaw komentarz